Świeże warzywa

Cebula – czysta, zdrowa, bez plam gnilnych, dojrzała, ścisła, bez uszkodzeń, nie zmarznięta, jednolita odmianowo, łuska sucha nie popękana, szyjka zaschnięta. Niedopuszczalne widoczne zgniłe lub nadgniłe fragmenty, zmarznięta, bez lub z uszkodzoną łuską.
Czosnek – główki zdrowe, bez zmian i objawów gnicia, czyste, zwarte, bez pleśni, obcych zapachów i smaków.
Kapusta, brokuł, kalafior – główki czyste, nie zwiędnięte, zdrowe, nie uszkodzone, jednolite odmianowo, ścisłe. Niedopuszczalne obce zapachy, nadgnicie główki, silne uszkodzenia mechaniczne, główki przerośnięte, obecność gąsienic.
Ogórek – wyrośnięte, jędrne, skórka ciemnozielona do bladozielonej, niedopuszczalne ogórki o matowym, żółtym zabarwieniu i uszkodzonej skórce. Nie powinny posiadać białawych, żółtawych lub brązowych przebarwień.
Papryka – owoce gładkie lub lekko karbowane, bez narośli i zniekształceń, jednolicie zabarwione. Nie dopuszcza się owoców zgniłych i nadgniłych, porażonych chorobami, uszkodzonych, popękanych, zapleśniałych i zafermentowanych.
Pory – białe, jędrne, sprężyste, z nieuszkodzonymi zielonymi zakończeniami liści. Niedopuszczalne zapleśniałe, zgniłe, o obcym smaku i zapachu.
Sałata – zielona, jędrna, bez plam, nie zwiędnięta, nie zgniła.
Seler naciowy, koperek, natka pietruszki – barwa zielona, właściwa dla surowca, nie zwiędnięta, zdrowa, czysta, bez uszkodzeń, bez pożółkłych i zeschniętych części. Niedopuszczalne zwiędnięcie, obce zapachy, zgnilizna, silne uszkodzenia mechaniczne.
Warzywa korzeniowe (burak, marchew, seler korzeniowy, pietruszka) czyste, zdrowe, bez uszkodzeń mechanicznych i przez szkodniki, o barwie właściwej dla danego warzywa. Niedopuszczalne zwiędnięte, zapleśniałe, nadgniłe, o obcym zapachu. Pietruszka bez bocznych rozgałęzień.
Ziemniaki – bulwy dojrzałe, jędrne, kształtne, suche, nie uszkodzone, nie nadmarznięte, jednolite odmianowo, bez pustych miejsc. Niedopuszczalne są ziemniaki nadgniłe, zgniłe, zapleśniałe, zmarznięte, zzieleniałe, porośnięte.
Owoce świeże Jędrne, nie poobijane, bez uszkodzeń mechanicznych, bez śladów pleśni, nie zgniłe, miąższ owoców soczysty.

—————–
Owoce suszone

Migdały – świeże, o charakterystycznym dla nich smaku. Nie mogą być zjełczałe, stęchłe, porażone przez szkodniki, ani spleśniałe.
Rodzynki – czyste, bez zanieczyszczeń mechanicznych, nie porażone przez szkodniki. Dla rodzynek nieodpowiedni jest smak i zapach gorzki, jełki, stęchły.
Śliwki – czyste, bez zanieczyszczeń mechanicznych, nie porażone przez szkodniki, bez pleśni.

—————–
Konserwy warzywne i owocowe

Ananas, dynia – konsystencja zwarta, nieodpowiedni jest obcy smak i zapach.
Fasola czerwona, groszek konserwowy, kukurydza konserwowa – konsystencja zwarta, nie rozpadająca się w trakcie mieszania, ziarna bez przebarwień, nieodpowiedni jest obcy smak i zapach.
Ogórki konserwowe – zalewa klarowna z lekką opalizacją o barwie żółtawo-zielonkawej, ogórki jędrne, chrupkie, barwy oliwkowo-zielonej, zapach i smak charakterystyczny dla ogórków.
Papryka marynowana – zalewa klarowna, barwa papryki czerwona, smak słodko-kwaśny, konsystencja zwarta,
Pieczarki pasteryzowane – zalewa klarowna, barwa słomkowa, smak i zapach charakterystyczny dla pieczarek.
Pieczarki marynowane – zalewa klarowna lub opalizująca, barwa słomkowa, smak korzenno kwaśny, charakterystyczny dla pieczarek, niedopuszczalny smak obcy.

—————–
Dodatki smakowe

Sól – biała o smaku słonym bez gorzkiego posmaku, nie zbrylona,
Cukier kryształ, puder – biały, bez zanieczyszczeń, nie zbrylony,
Przyprawy – ziołowe i z importu, powinny posiadać atest jakościowy wystawiony przez uprawnione do tego instytucje, o odpowiednio długim terminie przydatności do spożycia, zapach silny, ostry, bez obcych zapachów, smak właściwy dla danej przyprawy. Cechy dyskwalifikujące przyprawy, to obecność szkodników żywych i martwych, pleśni co może świadczyć o nieszczelnym opakowaniu, zawilgoceniu przypraw lub niedostatecznym ich wysuszeniu. Należy zawsze sprawdzać szczelność opakowania również ze względu na możliwość utraty lub znaczącego osłabienia aromatu przypraw.

—————–
Jaja Świeże, skorupki nieuszkodzone, o wystarczająco długim terminie przydatności do spożycia.

—————–
Nabiał

Ser podpuszczkowy dojrzewający – smak łagodny, delikatny, aromatyczny, swoisty, niedopuszczalna obecność białych przebarwień, barwa jednolita w całej masie. Konsystencja zwarta, nie rozpadająca się podczas krojenia. Kształt regularny. Niedopuszczalna jest obecność pleśni i jełkiego smaku. Skórka sera powinna być niezbyt gruba, gładka, mocna, sucha, czysta, bez uszkodzeń mechanicznych i wżerów.
Sery topione – smak i zapach łagodny lub pikantny, niedopuszczalny jest smak i zapach jełki, piekący, mdły i gorzki. Konsystencja zwiędła, smarowna, jednolita, bez ziarnistości. Barwo jednolita, z widocznymi cząstkami w kolorze odpowiadającym wprowadzonym dodatkom.
Sery twarogowe – smak i zapach czysty, łagodny, lekko kwaśny, struktura i konsystencja jednolita, zwarta, bez grudek, lekko ziarnista z ewentualnymi widocznymi kawałkami dodatków. Barwa biała do kremowej, jednolita w całej masie lub charakterystyczna dla użytych dodatków.
Kefir, jogurt, maślanka, mleko – o wystarczająco długim terminie przydatności do spożycia,, bez obcych smaków i zapachów.

—————–
Mięso Świeże, bez obcych zapachów.
Drób Elementy – mięśnie piersiowe kurczaka pozbawione skóry, koci i ścięgien, dopuszcza się niewielkie rozerwanie i nacięcia mięśni powstałe podczas oddzielenia skóry i kośćca, barwa naturalna, charakterystyczna dla mięśni piersiowych, nie dopuszcza się wylewów krwawych.
Całe tuszki kurczaka dobrze wykształcone. Zapach naturalny, niedopuszczalny oby, świadczący o procesach rozkładu mięsa przez drobnoustroje.
Wędliny Szynka – produkt o zachowanej strukturze tkankowej, struktura plastra dość ścisła, konsystencja soczysta, powierzchnia przekroju lekko wilgotna. Smak i zapach charakterystyczny dla danego gatunku, niedopuszczalny smak i zapach świadczący o nieświeżości lub inny obcy.

—————–
Ryby i owoce morza mrożone

Filety mrożone (mintaj, kergulena, morszczuk) – Filety bez skóry, o barwie od białoszarej do kremowej z niewielkimi przebarwieniami wzdłuż linii bocznej i kręgosłupa. Dopuszcza się nieznaczne zażółcenia na brzegach filetów. Niedopuszczalny smak i zapach mięsa jełki, kwaśny, gnilny. Filety bez widocznych śladów rozmrożenia.
Przetwory zbożowe Ryż, makaron, kasze – ziarna zdrowe, dojrzałe, czyste, wolne od żywych i martwych szkodników (owadów i roztoczy).

—————–
Tłuszcze Świeże, bez objawów zjełczenia, o wystarczająco długim terminie przydatności do spożycia.
Masło – świeże, bez objawów zjełczenia, o barwie jasnożółtej, jednolitej, kostka o regularnych kształtach, bez objawów pleśni, o typowym zapachu i smaku, bez obcych posmaków i zapachów, o wystarczająco długim terminie przydatności do spożycia.
Margaryna –barwa typowa jasnokremowa do kremowej, przyjemna i harmonijna smakowitość, konsystencja jednorodna i dość stała dla margaryn twardych. Wystarczająco długi termin przydatności do spożycia.

—————–
Pieczywo Świeże, dobrze wyrośnięte, nie pogniecione, nie pokruszone, bez pleśni.

—————–
Mrożonki Bez widocznych śladów uszkodzenia opakowania i rozmrożenia, o wystarczająco długim terminie przydatności do spożycia. Elementy mrożonki warzywnej lub mrożone pierogi, kopytka dające się łatwo rozdzielić.

—————–
Lody Bez widocznych śladów otwarcia i rozmrożenia opakowania, o wystarczająco długim okresie przydatności do spożycia.

—————–
Napoje bezalkoholowe Opakowania nie otwarte, korki nieuszkodzone, klarowne (za wyjątkiem nektarów), o wystarczająco długim okresie przydatności.

—————–
Napoje alkoholowe Z nieuszkodzoną banderolą, dobrze zamknięte, klarowne, bez osadów i zmętnienia, obcych ciał, o smaku i zapachu swoistym, typowym dla danego gatunku bez obcych smaków i zapachów.

—————–
Wina – o całkowitej klarowności, bez opalizacji, zawiesin i osadów. Zapach powinien być prawidłowo rozwinięty, czysty, właściwy dla danego wina, bez zapachów obcych. Smak – zharmonizowany, właściwy dla danego wina, bez obcych posmaków.

—————–
Piwa – zapach piwa powinien być swoisty, bez obcych zapachów, w przypadku piwa jasnego od lekko do intensywnie chmielowego, w przypadku piwa ciemnego słodko-chmielowy. Piwo powinno być klarowne, bez zawiesin i osadów, w przypadku piwa jasnego – o barwie od słomkowo do ciemno-złocistej, a w przypadku piwa ciemnego – od brązowej do ciemnowiśniowo brązowej. Smak piwa jasnego powinien być swoisty, od lekko do wyraźnie gorzkiego, z goryczką od łagodnie do intensywnie chmielowej, bez obcych posmaków. Smak piwa ciemnego – swoisty, słodowy, karmelowy, lekko gorzki, z goryczką od lekko do wyraźnie chmielowej, bez obcych posmaków. Piwo przelane do naczynia degustacyjnego powinno wykazywać dobre nasycenie dwutlenku węgla, charakteryzujące się wydzielaniem drobnych pęcherzyków, a przy próbie smakowej odczuciem szczypania w język. Powinno tworzyć gęstą pianę.

—————–
Używki Kawa, herbata, kakao – opakowania szczelne, nieuszkodzone, wystarczająco długi okres przydatności do spożycia, surowiec nie zawilgocony, o charakterystycznym dla swojego typu zapachu.